ARGAN YAĞIDaha çok cilt ve saç bakımında kullanılmakta olan Argan Yağı tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken saç kırıklarının oluşmasını da engeller. Kırık saç uçlarının da onarılmasına yardımcı olur.
Argan Yağının Cilde Faydaları: Cildi besleyerek yenilenmesini sağlar. Anti aging özelliğine sahip olup çitteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ciltte ki hücrelerin kendisini yenilemesini sağlar. Göz altı torbalarının oluşmasının önüne geçer.
Argan yağının diğer özelliği ise cildi nemkendirmesidir. Cildi nemlendirmek ve yumşatmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağı yağsızdır ve cildi tehriş etmez.
Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun bütününde kullanılabilir. Bir cilt losunu olarakta cilde birkaç damla damlatılarak masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.
Cildi Mikroplardan Temizler: Argan yapının cilde olan faydalarından bir tanesi de cildi serbest radikaller ve mikroplardan temizleyebilmesidir. Antioksidan özelliğinden dolayı bunu başarabilen argan yağı böylece cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmaya izin vermez, kırışıklıkları giderir ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
Kuru Ciltler İçin Argan Yağı: Kuruc cilde sahip olan kişiler özellikle kış aylarında havaların soğuması ve evlerde, kapalı alanlarda kalorifer ve sobaların yakılmasıyla birlikte cilt sorunları artmaya başlar. Cilt iyice kuruduğu için kaşınmaya ve dökülmeye başlayan cilt ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Argan yağı fazla miktarda E vitamini ve farklı asitler içerdiği için bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda kururmanın neden olduğu hasarlı ciltleri tedavi edebilir. Kuruluktan etkilene cilt üzerine birkaç damla argan yağı uygulayarak masaj yapılması sorunu kökünden kazıyabilir.
Argan Yağı Akneleri Giderebilir: Bir çok yağ ve cilt kremi olması gerekenin aksine akne sorununu tetikleyebilir ve daha fazla artmasına neden olabilir. Ama argan yağı tam tersi cildi sağlığına kavuşturmada ciddi rol üstlenebilir ve hatta aknelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Argan yağı, yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına kavuşturabilir.Bunun dışında hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu ortadan kaldırabilir.
Argan yağının hasar gören kısma damlatılarak masaj yapmak suretitle uygulanması akne sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Argan yağının yavaşça ovuşturularak cilde günde iki kere uygulanması ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.
Argan Yağı Koruyucudur: Argan yağı genelde antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını gidermenin yanında cilt sağlığını koruma noktasında da önemli birüründür. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen tahrişleri önleyebilir.
Saç Kremi Olarak Argan Yağı: Argan yapının saça yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırdığı bilinir.Argan yağı ideal bir saç kremi hatta kıvırcık ve kırılmış saçlar için alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır.
Bunların dışında saçlara şık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçların sık sık fönlemeye maruz kalması bazı sorunlara neden olabilir, fönleme esnasında parmaklarınıza bir miktar argan yağı damlatarak saçlarınıza uygulamanız fönlemeden kaynaklanan sorunları giderebilir.
Gebelik Döneminde Argan Yağı: Çatlaklar birçok hamile kadın için sorun teşkil etmektedir, ama argan yağı streç işaretleri ve doğumdan sonra sarkma, buruşuk derilere karşı ideal çözümler sunabilir.. Argan yağı bol miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla cildin elastikiyetini artırır. Argan yağı aynı zamanda gebelik sırasında, cildi yumuşatmak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için doğru bir tercihtir.
Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı: Argan yapının yumuşatıcı özelliği kırılgan tırnak yapılarını , kuru elleri ve akaylardaki çatlaklar yanında sert cilt yapılarını ortadan kaldırır.Ayak ve el derisini yumuşatır ve esneklik kazandırır. Bunun hiçin her gece yapmadan öncei tırnak, el ve ayaklarınıza birkaç damla damlatarak masaj yapmanız doğal bir çözüm sunabilir.

ARGAN YAĞI